Giresun’un Filistin’e Desteği Sürüyor
maknuts

Giresun İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Giresun Şubesi koordinesinde işgalci İsrail'in zulmü altında zor günler geçiren Filistin halkına destek olmak amacıyla "Kudüs'ü Anlamak Gazze'ye Destek Olmak" programı gerçekleştirildi.   

Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen program "Kutsal Emanetler Sergisi" ile başladı. 

Hüsn-i hat ile tezhip eserleri, tablolar, resimler, aksesuarlar, kıyafet ve çeşitli ürünler Filistin'e destek amacıyla satışa sunuldu. 

Sergiye yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, Filistin halkına hem maddi hem manevi destek olmak için bir araya geldiklerini ifade ettiler.  Sergi sonrası "Kudüs'ü Anlamak Gazze'ye Destek Olmak" programına geçildi. 

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Kudüs'ü anlatan sinevizyon gösterimi, Kur'an kursu öğrencilerinin hazırladığı videonun izlenmesi, din görevlilerinin ve öğrencilerin seslendirdiği şiirlerle devam etti. 

Ardından Hatice Sare Cesur isimli öğrenci umre için biriktirdiği cep harçlıklarını Filistin'e ulaştırılmak üzere Giresun İl Müftüsü ve TDV Giresun Şubesi Başkanı Selçuk Kılıçbay'a teslim etti. 

"Gazze'de yaşananlar insanlık suçudur" 

Programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Selçuk Kılıçbay, izzet sahibi olmak isteyen her insanın, aziz olmak isteyen her Müslümanın, mazlum Filistin halkının yanında yer alması gerektiğini vurguladı. 

Filistin'de yaşanan zulmün onur sahibi her insanın ortak meselesi olduğunu ifade eden İl Müftüsü Kılıçbay, şunları kaydetti: "Yüce Rabbimiz 'Halbuki asıl güç ve izzet Allah'ındır, resulünündür, müminlerindir' buyurur. İzzet bir duruştur, karakterdir ve şereftir. Bir insan izzeti, şerefi ve mukaddesatı için yaşar. Peygamber Efendimiz (sas) bir hadislerinde Müslüman'ın özelliklerini tarif ederken, 'Sizin en hayırlılarınız, görüldükleri zaman Allah'ı hatırlatan kimselerdir!' buyurur. Bugün Gazze'ye baktığımızda oradaki Müslümanlar, oradaki gülen şehitler bizlere Müslümanları ve Allah'ı hatırlatıyor. 

Cenabıhak onlara bu zulmü reva gören zalimlerin ahirette uğrayacağı hüsranı ve cezayı ayet-i kerimelerde bizlere bildirmektedir. Zulüm ise sadece güçlünün zayıfı ezmesi değildir. Allah'a ortak koşanlar en büyük zalimlerdir. Allah'ın belirlediği sınırları ihlal edenler zalimlerin ta kendisidir." 

"Müslüman şiarı olan değerlerden vazgeçemez"   

Birliği, kardeşliği, doğruluğu, hakkı, hakikati, adaleti ve ahlakı üstün tutmak için çaba göstermenin tüm Müslümanların ortak görevi olduğunu belirten Kılıçbay, "Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa tüm Müslümanlara ait olan sembol, nişan ve şiarlardandır. Sembolün, nişanın ne olduğunu anlamak için şuurlu olmak gerekir. Yaratılış gayemizi anlamak için hayatımızın merkezinde şuur ve şiar yer alacak, şairler ise derin bir şuurun ürünü olan şiirlerle bu hakikati kaleme alarak tüm dünyaya haykıracak." dedi. 

İl Müftüsü Selçuk Kılıçbay, "Hayır Çarşısı" ile "Kudüs'ü Anlamak Gazze'ye Destek Olmak" programına katkı sağlayan EHAD Evrensel Hafızlar Derneği Giresun Şubesi'ne, İHH İnsani Yardım Vakfı'na, İlim Yayma Cemiyeti'ne, Hayrat Vakfı'na, Türkiye Gençlik Vakfı'na, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, İl Müftülüğü personeline, din görevlilerine, TDV Kadın Kolları Giresun Şubesine, İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğüne, İl Engelli Koordinatörlüğüne, İl Göç Koordinatörlüğüne, TDV gönüllülerine ve tüm hayırseverlere teşekkür etti.

Program Giresun Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Hüseyin Çolak'ın, "Tarihten Günümüze Kudüs: Kapıları İki Defa Semaya Açılan Şehir" konulu konferansı ile devam etti.  Dr. Çolak, İslam yönetiminde adil, huzurlu ve güvenli olan şehrin Müslümanların yönetiminden çıktığında ise kan ve gözyaşı içinde kaldığını ifade etti. 

Fındık Vadisi

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

giresundangelsin

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 GS  Galatasaray 38 33 2 102
2 FB  Fenerbahçe 38 31 1 99
3 TS  Trabzonspor 38 21 13 67
4 İBFK  Başakşehir 38 18 13 61
5 KSM  Kasımpaşa 38 16 14 56
6 BJK  Beşiktaş 38 16 14 56
7 SVS  Sivasspor 38 14 12 54
8 ALNY  Alanyaspor 38 12 10 52
9 ÇRZ  Ç.Rizespor 38 14 16 50
10 ANT  Antalyaspor 38 12 13 49
11 GFK  Gaziantep FK 38 12 18 44
12 ADS  Adana Demir. 38 10 14 44
13 SAMS  Samsunspor 38 11 17 43
14 KYS  Kayserispor 38 11 15 42
15 HTY  Hatayspor 38 9 15 41
16 KON  Konyaspor 38 9 15 41
17 MKE  Ankaragücü 38 8 14 40
18 FKGK  Karagümrük 38 10 18 40
19 PNDK  Pendikspor 38 9 19 37

Reklam

makmedya

Giresun Nöbetçi Eczaneler

giresundangelsin
istetiklagelsin

E-Bülten Aboneliği