SIFIR ATIK PROJESİ

Cumhuriyetın ilk yıllarında evlerde hiçbir şeyin israf edilmediği sıfır atık dediğimiz ve şimdilerde bir hedef ve program dahilinde sürdürülen projenin, kendiliğinden uygulandığını, evsel atıkların bir kısmının hayvanlara yiyecek olduğunu, bir kısmının (sebze, meyve atıklarının) evin avlusundaki bahçeye dökülerek doğal gübre oluşumu sağlandığından günümüz Türkiye’si gibi çöp oluşumu söz konusu değildi. Şehirlerde evler Bahçeli, köylerde yaşanan bir hayat vardı. Betonarme evler hazır gıdalar sanayi gelişimi ve hayatımızdaki değişikliklerle plastik maddeler, kağıt-karton, ambalaj maddeleri ile yaşamaya mahkum bir hayat sürüyoruz. Plastiğin, kağıt-kartonun ve ambalaj maddelerinin bu yoğun kullanımı beraberinde çevre kirliliği, israf ve enerji kayıplarını beraberinde
getirmiştir.
İsrafın, çevre kirliliğinin önlenmesi ve enerjimizin doğru bir hedefe yönlendirilmesi için sıfır atık projesi şarttır. İşte bu noktalardan hareketle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son birkaç yıldır, hedefi sıfır atık şeklinde belirlemiş ve bunun için yoğun ve kapsamlı bir çalışma içerisine girmiştir. Bu proje gerekli ve elzem bir projedir. Çünkü, israflar, enerji kayıpları, çevre kirliliği, bilinçsizlik
geleceğimizi her zamankinden daha fazla tehdit etmektedir. Bundan dolayı sıfır atık projesi büyük bir başlangıçtır. Huzur, temizlik ve tasarruf sıfır atık projesindedir.
Sıfır atık projesi, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan ve bu alanda vatandaşın duyarlılığını artırmayı hedefleyen atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir projedir.
Sıfır atık projesinde öncelikle şu kelime ve kavramların altı çizilmelidir.
*Tasarruf,
*Çevre bilinci,
*Hayat felsefesi,
*Enerji kayıplarının önlenmesi ve sürdürülebilir gelişme,
*Vatandaş duyarlılığı,
*Temizlik,
*Huzur.
Tüm bu hususlar akla getirildiğinde, sıfır atık projesinin yarar üstüne yarar sağladığı hemen anlaşılacaktır. Sürdürülebilir gelişme ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz,gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak noktasında mevcut sistemi daha düzenli, sistemli ve uygulanabilir bir temele oturtmak maksadıyla sıfır atık prensibini hedef alınmış ve 2017 Haziran ayında bu projeyi başlatmıştır. İlk etapta sıfır Atık Projesinin Bakanlık ana hizmet binasında uygulanmaya başlamasının akabinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin(Projenin sürdürülebilirliği ve oluşturduğu farkındalıkta hakkı ödenmez) takdirleri ile 26.09.2017 tarihinde sıfır Atık Projesinin Tanıtım Toplantısı Cumhurbaşkanlığı
Külliyesi’nde yapılarak ,sözkonusu projenin tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması için çalışmalar hızlanmış ve kamuoyunda projenin tanınırlığı artmaya başlamıştır. Projede belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri, hastaneler, eğlence ve dinlenme tesisleri ve büyük iş yerleri büyük önem taşımaktadır.
Son 2 yıl içerisinde bazı Belediyelerde bu hususta eğitim ve tanıtım toplantılarının arttığı, okullarda ve diğer benzeri yerlerde bu konuda çeşitli eğitim ve seminerlerin düzenlendiği, konuya olan ilgi ve desteğin her geçen gün arttığı sevindirici bir gelişmedir. Giresun Merkez ilçe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürümüz Hamza Ok beyefendinin öncülüğünde sıfır atık uygulamasında kaybedilen zamanı telafi etmek için vargücüyle çalışmalara başlanmıştır. Halkımızı bu projeye sahip çıkmaya, atıklarını kaynağında ayrıştırarak toplama kutularına atmaya davet ediyoruz. Daha temiz ve huzurlu bir çevrede yaşamak için başka imkanımız kalmamıştır.
Sıfır atık projesi, aşamalı olarak tüm Ülkemiz genelinde, şehir şehir, kasaba kasaba, köy köy yaygınlaşıp hedefine doğru kararlılıkla yol almaktadır.

1 Yorum

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

maknuts

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 GS  Galatasaray 33 25 4 79
2 FB  Fenerbahçe 33 23 5 74
3 BJK  Beşiktaş 34 22 4 74
4 ADS  Adana Demir. 33 18 6 63
5 İBFK  M.Başakşehir 33 15 10 53
6 TS  Trabzonspor 33 15 12 51
7 KON  Konyaspor 33 12 8 49
8 KYS  Kayserispor 33 15 14 49
9 FKGK  Karagümrük 33 11 11 44
10 ALNY  Alanyaspor 34 11 15 41
11 KSM  Kasımpaşa 33 11 15 40
12 MKE  Ankaragücü 33 11 16 39
13 ANT  Antalyaspor 33 10 15 38
14 SVS  Sivasspor 34 10 17 37
15 İST  İstanbulspor 33 10 18 35
16 GRS  Giresunspor 33 8 15 34
17 ÜMR  Ümraniyespor 33 6 18 27
18 GFK  Gaziantep FK 33 6 20 25
19 HTY  Hatayspor 33 6 22 23

Reklam

giresundangelsin

Giresun Nöbetçi Eczaneler

giresundangelsin
istetiklagelsin

E-Bülten Aboneliği