Ukrayna - Rusya
maknuts

24 Şubat tarihinde Rusya Ukrayna’yı işgale başladı. Kırım’ın ilhakı ile başlayan süreç Ukrayna’nın her noktasında devam etmektedir.

Çok büyük toprağa sahip olan Rusya niçin Ukrayna’ya saldırıyor? Ukrayna Rusya için tehlike olabilir mi? Sovyetlerin dağılması sırasında Ukrayna’da, Rusya’yı tehdit edecek silah kaldı mı? Pekala Rusya’nın derdi ne olabilir?

Asıl dert ABD ve İngiltere’nin. Bu iki devletin Dünya’da baş eğdirmediği ülke sayısı çok azdır. Sovyetlerin dağılmasını başaran bu iki devlet, Rusya’yı kendi dümen sularına çekemediler. Putin bekledikleri Rus yöneticisi olmadı. Üstelik ABD’NİN Dünya hakimiyetine de çomak sokuyor. Bir de ölene kadar kendini Rus başkanı olduğunu kabul ettirdi. Daha önce batı, Türkiye’nin seçilmiş lideri sayın Tayyip Erdoğan’dan rahatsız olurken, birden karşılarında Putin’i gördüler. Hatırlayınız. 2007 den bugüne kadar sayın cumhurbaşkanımızı iktidardan indirmek için yapılan çalışmalara. Demokratik hak arayışı kisvesinde sivil ayaklanmalar, terör örgütlerinin ülkemizin kaynaklarını sömürmesi, darbeler ve diğer saldırılar. Tek sebebi Türkiye’yi sınırlandırmak, içine kapanmış ülkecik halinde tutmak. Batı, Rusya ile birlikte, Türkiye’yle uğraşırken Putin aradan sıyrılma açık gözlülüğünü yaptı. ABD ve İngiltere birlikteliği, Dünya’nın çoğu yerinde Rusya'yla birlikte dünyayı paylaşırken her şey normaldi. Şimdi ne oldu da düşman oldular? Dünyayı paylaşma sırasında Rusya, batının fark ettirmeden kendisinin de paylaşıma dahil olduğunu fark etti. ABD Suriye’de Rusya ile birlikte operasyon yaparken, Rusya’nın dağılması için de çalışıyordu. Kazakistan'daki olaylar Putin’i tetikledi. Gürcistan’da, Ermenistan’da, Kazakistan’daki hamleleri atlatan Rusya, Ukrayna’daki duruma direk kendi müdahale etmek zorunda kaldı. Bu cümleden Rusya’nın saldırganlığını onaylanıyor anlamı çıkarılmamalı. Her devlet kendi varlığının devamı için gücünü kullanır. Rusya’da gücünü kullanıyor. İlk günlerde Rusya sıkışmış gözükse de saldırının zamanlaması Putin’i güçlendirdi. Amerika ve İngiltere yazdıkları oyunu seyrederken Avrupa çöküşün eşiğine geldi. Enerjin yoksa hayatta kalman zor. Putin Avrupa’nın boğazını sıkıyor.

Türkiye’nin durumu ise çok da kötü değildir. Hatta iyi diyebiliriz. Tek sıkıntı ülkedeki fiyat artışları. Eğer fiyat artışları halka iyi anlatılabilirse, fırsatçılık yapanlar ile iyi mücadele edilebilirse bu açmazdan başarılı şekilde çıkılabilir. Türkiye’de 50 yaş üstü yağ, tüp, şeker ile nasıl iktidar değiştirildiğini hatırlar ancak büyük seçmen kitlesi bu yaşın altında ve yok nedir bilmeyen kuşak.

Türk insanı özgürlüğü ile rahatı arasında bir tercih yapmak zorunda. Eğer batılı emperyalistlerin dümen suyunda devam etmeyi tercih ederse ülkeye sıcak para pompalanır çaktırmadan sömürülen ülke olarak rahatlık içinde yaşar gideriz. Suriye’de, Libya’da ve Dünya’da olmayız olur biter. Dünyaya gözünü kaparsın rahatlarsın. Eğer Türkiye bölgede ve Dünya’da ben de varım diyecekse sıkıntı çekilecek. Daha çok zam haberleri le karşılaşacağız. Sabır.

makmedya

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

giresundangelsin

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 GS  Galatasaray 7 6 0 19
2 FB  Fenerbahçe 6 6 0 18
3 TS  Trabzonspor 7 4 3 12
4 ADS  Adana Demir. 6 3 1 11
5 HTY  Hatayspor 7 2 0 11
6 ÇRZ  Ç.Rizespor 6 3 1 11
7 BJK  Beşiktaş 6 3 2 10
8 KYS  Kayserispor 6 2 1 9
9 KON  Konyaspor 6 2 1 9
10 ANT  Antalyaspor 7 2 2 9
11 KSM  Kasımpaşa 6 2 1 9
12 ALNY  Alanyaspor 6 1 1 7
13 SVS  Sivasspor 7 1 2 7
14 FKGK  Karagümrük 6 1 2 6
15 MKE  Ankaragücü 7 1 3 6
16 GFK  Gaziantep FK 7 2 5 6
17 PNDK  Pendikspor 7 0 3 4
18 İBFK  Başakşehir 6 1 5 3
19 İST  İstanbulspor 6 0 4 2

Reklam

makmedya

Giresun Nöbetçi Eczaneler

giresundangelsin
istetiklagelsin

E-Bülten Aboneliği